A közösségben rejlik Királyegyháza ereje
bama.hu - 2018.11.16.
A település ereje a közösségi szellemben rejlik elsősorban. Mint azt Konyári Tímea Eszter képviselő elmondta, a lényeg, hogy mindenki odafigyel a másikra. – Az összes civil szervezetünk közül a legerősebb – aki koordinálja a többit – a Királyegyháza Felvirágoztatásáért Közalapítvány. 2006 óta működik a településen, és egyre szélesebb tevékenységi körrel bír – fogalmazott Tímea. Grim Ferenc, a település polgármestere hozzátette, harmincmillió forintból gazdálkodnak, mely nagyrészt önkormányzati támogatásból áll.
Ha egy-egy kisebb helyi civil szervezet szeretne megvalósítani egy programot, akkor arról dönt a kuratórium, hogy támogatja-e, de persze legtöbbször igen. Éppen a múlt hétvégén szervezték meg a már hagyományosnak mondható civil bált – amit akár köszönömpartinak is lehetne nevezni –. ahová a polgármester az összes civil szervezet vezetőjét meghívta, és megköszönte az éves munkájukat.
– Azt gondoljuk, nagyon fontos, hogy értékeljük ezeknek az embereknek a munkáját, hiszen a település fejlődése és léte bennük rejlik – fogalmazott az eseménnyel kapcsolatban Tímea. Az utóbbi években csak falunapkor volt lehetőségük rendezvénysátrat bérelni, de mivel ilyen jelentős a községben a közösségi élet, szeretnének létrehozni, építeni egy nagyobb közösségi teret, ahol különböző tevékenységeket és nagyobb létszámú összejöveteleket tudnának megvalósítani.
A test és lélek egészségét hirdették
November 10-én az EFOP 1. 8. 5 jelzésű „Menő menza” becenéven ismert, a Tudásalapú Társadalomért Alapítvánnyal közös projektjük részeként „országosan világhírű” témanapot rendeztek az általános iskolában. A szervezésben segítségükre volt a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara is. Vendégük volt Muszka Gréta, a Magyarok Világszépe 2018 és Schiller László gasztronómiai szaktanácsadó, akiknek segítségével az egészséges étkezést és életmódot népszerűsítették a gyerekek és az iskola partnereinek körében. A színvonalas rendezvényen több középiskola és szakiskola is bemutatkozott a továbbtanulni szándékozó helyi gyerekeknek. Továbbá megjelent a LAFARGE Cementgyár és a Hauni Gépgyár is.
Nagy sikere volt a parasztolimpiának
Az I. Királyi Lovas futam után szeptember 22-én rendezték meg az I. Királyi Parasztolimpiát a községben. A kellemes hangulatú rendezvényen sokan részt vettek, megpróbálták megszerezni a vándorkupát. A jelentkezők közt a szomszédos községekből is akadt jó néhány. A kupát nem adták oda könnyedén, tenni is kellett a győzelemért. Hét feladat várt a vállalkozó kedvű kilenc részt- vevő csapatra. Többek közt gumicsizmadobás, létrafutás, tojásdobálás, szalmabála gurítása, vízhordás talicskában ülve, tesztlap, és talicskázva szlalomozás színesítette a versenyt. A versengést és persze a kupát a Városi parasztok csapata nyerte meg. Második a Durandaiak, a harmadik pedig a Family csapat lett.
Az ipari parkot ismerték meg
Évtizedes hagyományt követve köszöntik az idős lakosokat Királyegyházán évről évre, de nem ez az ünnepélyes összejövetel az egyedüli alkalom, amikor a nyugdíjasok érezhetik, hogy fontos, megbecsült tagjai a közösségnek. Idén október 5-én tartották meg az idősek világnapja alkalmából megrendezett ünnepségüket. A programot a Királyegyháza Község Önkormányzata által elnyert Humán szolgáltatások fejlesztése a Szentlőrinci járásban című projekt keretén belül valósították meg a Királyegyháza Felvirágoztatásáért Közalapítvánnyal együttműködve.
Hagyományteremtés céljával rendezték meg szeptember 1-én az I. Királyi lovasfutamot, melynek érdekessége, hogy egy fiatal fiú ötlete alapján valósították meg. A versenyben négy feladatot terepen, négyet pedig a lovaspályán kellett elvégezni úgy, hogy a lovasok nem szállhattak le a lovukról. Nem az időről, hanem a lovasok és lovuk együttműködéséről szóltak a feladatok. Például egy kalapot kellett felvenni a földről, akasztófáról karikákat leemelni, sörösdobozokat kellett ledobni, lufit kilyukasztani dartsnyíllal. A feladatok nagyon jó hangulatban teltek, a gyerekek se unatkoztak.
A Szentlőrinctől délre fekvő település mai területe már a rézkor késői szakaszában is lakott hely volt. A mai község Vásárosszentgál és Magyarszentiván egyesítésével jött létre 1940-ben Királyegyháza néven.
A 940 fő lakosú község polgármestere Grim Ferenc. Az alpolgármester: Palkó Ottó.
A képviselő-testület tagjai: Konyári Tímea Eszter, Kovács László, Mészáros Dániel, Ős Gergely, Tóth Józsefné Pénzes Ildikó. Jegyző: Beák Laura. Háziorvos: dr. Turi Zsuzsanna. Védőnő: Gelencsér Adrienne. Plébános: Molnár Péter. Körzeti megbízott: Stefák Balázs.
Civil szervezetek:
Királyegyháza Felvirágoztatásáért Közalapítvány, képviseli: Fata Gáborné Anita kuratóriumi elnök, kuratóriumi tagok: Hollósi Tünde és Grim Jenő. Királyegyházai Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület, képviseli: Varga József. Királyegyházai Sportegyesület, képviseli: Fata Gábor. Mozdulj Magadért Egyesület, képviseli: Hollósi Richárd.
További civil szervezetek:
Királyegyházai Nyugdíjas Klub, vezető: dr. Máthé Győzőné. Királyegyházai női amatőr kézilabdacsapat, vezetőjük: Kiss Jánosné. Királyi Lovas Klub, vezető: Gyenis István. Király Gym edzőcsapata, vezető: Mészáros Dániel.
Az önkormányzat elérhetősége: 7953 Királyegyháza, Petőfi u. 66. Telefon: (73) 340-002.
Eredeti forrás: https://www.bama.hu/pr/a-kozossegben-rejlik-kiralyegyhaza-ereje-1576003/